Haber

2023 Dünya Şehirler Günü programına Üsküdar Belediyesi ev sahipliği yapacak

BM-Habitat tarafından her yıl farklı bir şehirde kutlanan 31 Ekim Dünya Şehirler Günü kapsamında bu yılki program, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Çevre Bakanı’nın katılımıyla İstanbul Üsküdar Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Kentleşme ve İklim Değişikliği Mehmet Özhaseki. .

Birleşmiş Milletler’in (BM) sürdürülebilir kentleşmeden sorumlu kuruluşu BM-Habitat’tan yapılan açıklamaya göre, kentsel gelişim hedeflerini geliştirmek ve şehirlerin önemine dikkat çekmek amacıyla ilan edilen Dünya Şehirler Günü, her yıl 31 Ekim’de 31 Ekim’de kutlanıyor. farklı şehir.

2023 Dünya Şehirler Günü programı, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve bu yıl ilk kez bir ilçe belediyesinin ev sahipliğinde Üsküdar’da gerçekleştirilecek.

“Herkes için sürdürülebilir bir kentsel geleceğin finansmanı” temasıyla düzenlenecek 2023 Dünya Şehirler Günü programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki de katılacak.

Programın diğer katılımcıları arasında Türkiye Belediyeler Birliği Lideri Yücel Yılmaz, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, BM-Habitat Genel Sekreter Yardımcısı ve İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, Çin Halk Cumhuriyeti Konut ve Kentsel Kalkınma Bakan Yardımcısı Malezyalı Dong Jianguo yer alıyor. Hacı Fonu Genel Müdürü Azman Mokhtar. Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Genel Sekreteri Emilia Siaz hazır bulunuyor.

Katılımcıların 2023 Dünya Şehirler Günü ve sıfır atık girişimlerini değerlendireceği programda, devlet varlık fonlarının liderleri, kalkınma finansmanı kurumları, özel sektör ve hükümet temsilcileri bir araya gelerek kentsel planlamada dönüştürücü yatırımların nasıl gerçekleştirilebileceği gibi konuları tartışacak. ve yeterli mali özerkliğin nasıl sağlanabileceği ortaya çıkarılacaktır.

Etkinlik çerçevesinde şehirlerin sıfır atık girişimleriyle ekonomik potansiyellerini nasıl ortaya çıkarabilecekleri ve döngüsel ekonomiye nasıl katkıda bulunabilecekleri de tartışılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu