Ekonomi

Arçelik’in satın alınmasına AB’den onay

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Birlik şirket birleşme kuralları çerçevesinde, ABD’li şirket Whirlpool Corporation’ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki beyaz eşya süreçlerinin tek kontrolünün Arçelik tarafından devralınmasına onay verdiğini duyurdu. Türkiye’den AŞ.

Açıklamada, söz konusu sürecin ev aletleri temini ile ilgili olduğuna işaret edilerek, “Komisyon, özellikle her iki tarafın da hizmet verdiği Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinde alternatif tedarikçilerin varlığı göz önüne alındığında, işlemin rekabet kaygısı yaratmayacağı sonucuna varmıştır. çalıştır.” Terim kullanıldı.

Arçelik, Ocak ayında dünyanın önde gelen beyaz eşya üreticilerinden Whirlpool ile Avrupa’daki üretim, satış ve pazarlama iştiraklerini satın almak üzere bir anlaşma imzaladı.

Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerdeki birleşme ve satın almaların denetlenmesi AB Komisyonunun yetkileri arasındadır.

AB Komitesi, bu amaçla yaptığı soruşturma ve incelemelerde rekabete aykırı bir durumun bulunup bulunmadığını değerlendirir.

Rekabete aykırı durumların tespiti halinde AB Yönetim Kurulu birleşme veya devralmaları engelleyebilir.

Borsa İstanbul’da işlem gören Arçelik, kararın ardından yaklaşık yüzde 3 artışla 153 liraya yükseldi.

haber-kibriscik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu