Haber

Erzincan Aronia Yetiştirme Projesi

İlaç ve gıda sanayinde kullanılan aronia Erzincan’da yetiştirilmeye başlandı.

ERZİNCAN – Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayata geçirdiği Uzman Eller Projesi’ne başvuran Ziraat Yüksek Mühendisi Esra Cahyir Kozmik, hibe desteğiyle Erzincan merkeze bağlı Yaylabaşı beldesinde aronia bahçesi kurdu.

10 dönümlük alanda aronia ekimine başlayan Ziraat Yüksek Mühendisi Esra Cahyir Üniversal, projeyle ilgili çalışmalarını Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin’e anlattı.

Ziraat Yüksek Mühendisi Evrensel’i ziyaret eden Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, Erzincan’da gençlerin tarım sektörüne yeni ürünlerle girmesinin sektörü mutlu ettiğini söyledi.

Aronia yetiştiriciliğine başlayan Esra Cahyir Evrensel’den çalışmaları hakkında bilgi alan Şahin, tıbbi ve aromatik bir bitki olan aronia’nın Kuzey Amerika’da doğal olarak yetiştiğini, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkelerinde ilaç ve gıda endüstrisinde kullanılabileceğini vurguladı. , dekara yaklaşık 1 ton ürün alınabilmektedir. Erzincan’da aromatik ve tıbbi bitki yetiştiriciliğinin son dönemde arttığını ve farklı ürün denemelerinin devam ettiğini söyledi.

Aronia ekimine başlayan Esra Cahyir Kozmik, İl Müdürü Murat Şahin’e ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, Uzman Eller Projesi’nden yararlanmak için Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvurduğunu ve “Aronia Yetiştirme Projesi”nin onaylandığını söyledi. bakanlık ve hibe bazında verildi. Büyük bir heyecanla başladıkları projeyi başarıyla sürdürdüklerini belirten Universal, önümüzdeki yıldan itibaren meyve hasadına başlayacaklarını kaydetti. Amerika ve Avrupa ülkelerinde büyük ilgi gören aronia’nın Türkiye ve Erzincan’da da yetiştirilebildiğini belirten Esra Cahyir Universal, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin son yıllarda tüm dünyada büyük ilgi gördüğünü ve Türkiye’nin de bu bitkiyi yetiştirmesini istediklerini kaydetti. Dünya pazarından en iyi payı alın. Tarım ve Orman Bakanlığı’na desteği için teşekkür eden Kozmik, bir ziraat mühendisi olarak Bakanlığın tarım eğitimi alan kişilere verdiği bu desteği sürdürmekten memnuniyet duyacaklarını belirtti.

karaburun-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu