Haber

Hakan Fidan kimdir, kaç yaşındadır? MİT Başkanı Hakan Fidan hangi görevlerde bulundu?

Uzun süredir MİT Lideri olarak görev yapan Hakan Fidan, yaptığı açıklamalarla adından sıkça söz ettiren isimlerden biri. Yeni kabinede Türkiye Cumhuriyeti’nin en genç MİT müsteşarı olarak tarihe geçen Hakan Fidan’ın yer alacağı düşünülüyor. Hayatı boyunca birçok görevde bulunan ünlü isim aynı zamanda akademisyen. Peki Hakan Fidan kimdir, kaç yaşında, nerelidir? Hangi görevleri üstlendi? İşte MİT lideri Hakan Fidan ile ilgili sorular.

Hakan Fidan kimdir?

Hakan Fidan, 1968 yılında Ankara’da doğdu. Aslen Ankaralı olan Fidan, Kara Harp Okulu ve Kara Zorunlu Dil Okulu’nda eğitim gördü. Daha sonra askerliği bırakma kararı alarak üniversite okumak için Ankara’ya gitti.

Hakan Fidan’ın Eğitimi Nedir?

Hakan Fidan, ABD’de Maryland Üniversitesi’ne bağlı University of Maryland University College’da İşletme ve Siyaset Bilimi okudu. Daha sonra Türkiye’ye gelerek Bilkent Üniversitesi’nde İstihbaratın Dış Politikadaki Yeri konulu teziyle yüksek lisansını tamamladı.

Doktora çalışmalarını Bilkent Üniversitesi’nde “Bilgi Çağında Diplomasi: Antlaşmaların Onaylanmasında Bilişim Teknolojilerinin Kullanımı” başlıklı teziyle tamamladı. Viyana’daki Uluslararası Atom Enerjisi Enstitüsü’nde çeşitli akademik çalışmalar yaptı. Ayrıca Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü’nde ve Londra’daki Doğrulama Teknolojileri Araştırma Merkezi’nde birçok çalışma yürütmüştür.

Hakan Fidan’ın Kariyeri

Hakan Fidan, eğitiminin ardından Bilkent ve Hacettepe Üniversitelerinde dersler verdi. 2001-2003 yılları arasında Türkiye’deki Avustralya Büyükelçiliği’nde ekonomi danışmanı ve kıdemli siyasi yetkili olarak çalıştı. 2003 yılında TİKA’ya (Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı) başdanışman olarak atandı.

2007 yılında Başbakanlık Müsteşarlığına atandı. Bir yıl sonra Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. 2008 yılında Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevelli heyeti üyeliğine atandı. Ancak bu görevi bırakma kararı aldı ve 2011 yılında istifa etti.

Hakan Fidan göreve 2010 yılında MİT Müsteşar Yardımcısı olarak başladı. 2010 yılında Emre Taner’in yerine MİT Müsteşarlığına atandı.

Hakan Fidan’ın Siyasi Hayatı

Hakan Fidan, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden milletvekili adayı olmak için MİT müsteşarlığı görevinden istifa etti. Ancak kısa süre sonra milletvekilliği adaylığı başvurusunu geri çekti. 10 Mart 2015 tarihinde MİT müsteşarı olarak yeniden göreve başladı.

haber-honaz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu