Haber

Katar’da Dünya Kupası öncesi stadyumlardaki güvenlik incelemeleri sürüyor

Katar, 2022 FIFA Dünya Kupası’na günler kala karşılaşmaların yapılacağı stadyumlarda muhtemel kimyasal ve radyoaktif hususlara karşı güvenlik incelemelerini sürdürüyor.

Katar Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, stadyumlardaki güvenlik çalışmalarının FIFA Güvenlik Komitesinin yanı sıra dost ve kardeş ülkelerin silahlı kuvvetlerinin iş birliğinde devam ettiği belirtildi.

Bu kapsamda El-Beyt ve 974 stadyumlarında olabilecek kimyasal ve radyoaktif hususlara karşı güvenlik incelemeleri yapıldığına işaret edilen açıklamada, 2022 Dünya Kupası karşılaşmalarına mesken sahipliği yapacak stadyumların rastgele bir kimyasal husus içermediğini doğrulamak için gelişmiş teknolojik aygıtların kullanıldığı aktarıldı.

Katar resmi haber ajansı QNA’da yayımlanan fotoğraflara göre, 2022 FIFA Dünya Kupası Kalkanı Harekatı’na katkı sağlayan Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları da incelemelerde yer aldı.

Katar’da 20 Kasım’da başlayacak Dünya Kupası’nın güvenlik önlemleri için Türkiye’nin yanı sıra ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Polonya, İtalya, İspanya, Suudi Arabistan, Kuveyt, Pakistan, Ürdün ve Filistin’den güvenlik güçlerinin katılım göstermesi bekleniyor.

Türkiye ile Katar arasındaki güvenlik iş birliği kapsamında, 2022 FIFA Dünya Kupası organizasyonunda Katar Polis Gücü’nde misyon alacak Emniyet Genel Müdürlüğü işçisi 27 Eylül’de başkent Doha’ya ulaşmıştı. Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Mustafa Göksu, aynı amaçla Katar’a giden Türk askerlerini 19 Ekim’de havaalanında karşılamıştı.

Katar’ın konut sahipliğindeki 2022 FIFA Dünya Kupası 20 Kasım’da başlayacak. Katar, Orta Doğu’da Dünya Kupası’na mesken sahipliği yapan birinci Arap ülkesi olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu