Haber

Millet İttifakı ile Özdağ arasında ‘kayyum’ sorunu

Adaylar, 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu öncesinde destek aramaya devam ediyor. Sinan Oğan’ın Erdoğan’a destek açıklamasının ardından Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Özdağ ile görüşmesinde ‘kayyım’ sertliği yükseldi. Bu nedenle duyuru bir gün sonraya ertelendi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ ile Kılıçdaroğlu arasındaki görüşmede konuşulan protokol imzası, ‘kayyumlara’ takıldı.

“Anayasa’nın ilk 4 maddesinde değişiklik yapılmaması”, “sığınmacıların geri gönderilmesi”, “Anayasa’daki Türklük tanımının korunması”, “tüm terör örgütleriyle etkin mücadele” gibi başlıkların yer aldığı protokolün imzalanması değerlendiriliyor Hem Özdağ cephesinde hem de Kılıçdaroğlu cephesinde “kesin”.

“Kayyum” un formülü nedir?

Başlıklar üzerinde büyük ölçüde anlaşan taraflar, “kayyum” uygulamasında farklı düşünüyor. Millet İttifakı’nın ortak protokol metninde “Seçimle gelenin seçimle gitmesini sağlayacağız, yerel yönetimlerde seçme ve seçilme hakkını hiçe sayan kayyum uygulamalarına son vereceğiz” ifadesi yer alıyor. Kılıçdaroğlu, kayyum uygulamasının kaldırılacağı mesajını da sık sık verdi.

Özdağ, düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’nin güvenliği için terörle mücadelede Türk devletinin terörle ilgili yerel yöneticiler yerine devlet yöneticilerini kayyum atama imkânına her zaman sahip olması gerektiğini düşünüyoruz” mesajı verdi.

Bu açıklamaların ardından iki liderin görüşmelerinde nasıl bir formül belirleyecekleri merak ediliyor. CHP kaynaklarına göre Özdağ’ın talebi “yasal çerçeve” ile sınırlı. Buna göre, kanunen yazılarda “kayyum” uygulaması devam edecektir. Ancak uygulanmasında keyfilik olmayacağı ve denetlenebilir olduğu açıklanacaktır. CHP’de bazı kadrolar ise “tapmaların hatasız olmadığını” ve kayyum uygulamalarının kesinlikle demokratik olmadığını ve müzakere edilemeyeceğini belirtiyor.

Kayyumlar için nasıl bir çerçeve belirleneceği Kılıçdaroğlu ile Özdağ’ın yüz yüze görüşmesinde netlik kazanacak.

Kayyum meselesi HDP ve Yeşil Sol Parti cephelerinde yakından takip edilen bir konu. HDP kurmayları, Kılıçdaroğlu’nun daha önceki açıklama ve açıklamalarından geri adım atmamasını beklediklerini ifade ederken, bu konuda açıklama yapılmadan yorum yapılamayacağını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu