Haber

Yunanistan’da İklim Krizi: İnsan Kaynaklı Orman Yangınları Neden Artıyor?

Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanı Vassilis Kikilias, ülke genelinde iki haftada 667 orman yangını meydana geldiğini ve bunların büyük çoğunluğunun insan kaynaklı olduğunu belirtti.

Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanı Vassilis Kikilias dün basına yaptığı açıklamada, yangınların söndürülmesi sırasında iki pilotun hayatını kaybettiğini vurgulayarak, “Bu dönemde 667 yangın çıktı, yani 60’tan fazla yangın çıktı. Hemen hemen ülkenin her yerinde her gün yangınlar çıkıyor. Maalesef bunların çoğu ya suçlu ya da suçlu. “İhmal veya kasten insan eliyle meydana geldiler. Bunlar ya ihmal ya da kasti kundakçılıktı ve bir yıl daha aynı bölgede yakın mesafelerde eşzamanlı yangınlar çıktığına dair özel şikayetler var.”

‘İKLİM KRİZİ ARTIK TEORİ DEĞİL’ Bakan Kikilias, son 15 günde ülke genelinde başlayan orman yangınlarının aşırı hava koşulları nedeniyle büyüdüğünü ve dün itibarıyla risk düzeyi en yüksek ‘kırmızı alarmların’ turuncuya döndüğünü belirtti. . Kikilias yaptığı konuşmada tarihte eşi benzeri görülmemiş sıcak hava dalgasına dikkat çekerek, iklim krizinin artık bir teori olmaktan çıkıp kalıcı hale geleceğini belirterek, “Bir fikir vermek gerekirse 2012’de bir gün, 2019’da iki gün ve son olarak 2021’de. Aşırı sıcak ve kuvvetli rüzgarların birleştiği 10 yıl.Yunanistan genelinde çıkan yangınlarda tahliye kararına uymayan 3 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 74 itfaiyecinin yaralandığını belirten Bakan Kikilias, aralarında 20 bin kişinin de bulunduğu yaklaşık 20 bin kişiyi tahliye ettiklerini kaydetti. Rodos Adası’ndaki yangınlarda turistler ve yerel halk… Ülke genelinde çıkan yangınlarda yılda ortalama 500 bin dönüm arazinin yandığını vurgulayan İklim Krizi ve Sivil Savunma Bakanı Vassilis Kikilias, halihazırda 400 bin dönüm arazinin yandığını söyledi. bu yıl ve bu bir rekor.

dogankenthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu